Rychlé vyhledávání

Vnitřní lékařství

Hemostáza – základní mechanizmy, starý a nový model koagulace, klinický pohled

Autor: Jana Hirmerová

anotační obrázek

Článek shrnuje principy hemostázy jako celku, hlavně se zaměřuje na koagulaci a vysvětlení starého a nového modelu koagulační kaskády. Uvádí přehled důležitých součástí hemostázy, jejich funkcí a interakcí. Dále přináší přehled základních koagulačních testů, používaných v rutinní klinické praxi, vysvětluje způsob jejich provedení a interpretaci výsledků.

Antitrombotické léky

Autor: Jana Hirmerová

anotační obrázek

Článek vysvětluje základní pojmy týkající se antitrombotické léčby, resp. léčby antikoagulační, antiagregační a trombolytické. Uvádí informace o mechanizmu působení, indikacích, dávkování a nežádoucích účincích. Zahrnuje již i data o nových antikoagulačních a antiagregačních lécích a porovnává jejich výhody a nevýhody s dosud používanými přípravky.

Trombofilní stavy

Autor: Jana Hirmerová

anotační obrázek

Dokument vysvětluje současný pohled na trombofilní stavy, tedy vrozené či získané dispozice k žilní trombóze. Vysvětluje mechanizmy jejich protrombotického působení v organizmu, specifikuje klinický význam jednotlivých trombofilních stavů a možnosti laboratorní diagnostiky. Dále uvádí doporučení odborníků ohledně indikací k testování trombofilních stavů a ohledně péče o jejich nositele.

Kortikosteroidy a Cushingův syndrom

Autor: Josef Kult

anotační obrázek

Práce se zabývá kortikoidy, jejich účinky a metabolismem, okrajově se dotýká i základních metabolických a orgánově specifických odchylek, které mohou způsobit synteticky podávané kortikoidy, druhý oddíl je věnován Cushingově syndromu.
                                                                         

Diabetes mellitus a jeho vaskulární komplikace

Autor: Hana Rosolová

anotační obrázek

Diabetes mellitus (DM) představuje složitou poruchu metabolismu glukózy, lipidů i proteinů. Více než 90 % diabetu představuje DM 2. typu; pacienti s DM 2. typu umírají až v 80 % na kardiovaskulární onemocnění (inarkt myokardu, srdeční selhání, cévní mozkovou příhodu, tj. na komplikace aterosklerózy). Většinu nemocných v hemodialyzačních programech tvoří pacienti s DM. I když patofyziologie makro- a mikro-angiopatií je rozdílná, rizikový profil (hyperglykémie, hypertenze, dyslipidémie, kouření, sedavý způsob života aj.), léčebné i preventivní postupy jsou společné.

Anamnéza - medical history

Autor: Hana Rosolová

anotační obrázek

Lékařská anamnéza je základem pro řadu lékařských oborů. Řada studentů absoluvuje odborné stáže v anglicky mluvících zemích, a proto je nutné znát základy anamnézy i v anglickém jazyce.     

                                                                                                                     

Ischemická choroba dolních končetin

Autor: Jana Hirmerová

anotační obrázek

Ischemická choroba dolních končetin je projevem systémové aterosklerózy a je třeba na ni nahlížet komplexně. Článek předkládá souhrnný přehled rizikových faktorů, doporučených diagnostických postupů včetně včasného vyhledávání časných stádií onemocnění, možností konzervativní i invazivní léčby.

Hluboká žilní trombóza a plicní embolie - diagnostika a léčba

Autor: Jana Hirmerová

anotační obrázek

Žilní tromboembolická choroba je onemocnění zasahující téměř do všech lékařských oborů. Článek podává přehled o její epidemiologii, etiopatogenezi, diagnostice a léčbě. Vychází z nejnovějších odborných doporučení a informuje i o moderních terapeutických možnostech.

O b e z i t a

Autor: Josef Kult

anotační obrázek

Obezita je závažné a život ohrožující onemocnění, jehož výskyt se mezi lety 1980 a 2008 téměř zdvojnásobil. Dle údajů International obesity task force (IASO/IOTF) z roku 2010 měla celosvětově 1 miliarda lidí nadváhu a 600 milionů jich bylo obézních. V samotné EU trpí obezitou či nadváhou 60% populace, což v číslech či ní 260 milionů dospělých a 12 milionů
dětí. V ČR je dle údajů z roku 2008 obézních 24 % mužů a 22 % žen (což je z hlediska Evropy spíše vyšší průměr), naši slovenští sousedé mají obézních 18 % mužů a 16 % žen.

Endokrinní hypertenze

Autor: Josef Kult

anotační obrázek

Endokrinní hypertenze je stále poměrně opomíjenou jednotkou. Přitom její správná diagnostika a léčba může pacientovi umožnit vysazení celoživotní antihypertenzní medikace a tím i zabránění jejím nežádoucím účinkům. Nemluvě o ekonomickém přínosu, zvláště v dnešní době úsporných opatření, kdy jednorázová léčba je zdaleka ekonomicky méně náročná, než celoživotní užívání kombinace několika léků. V některých případech dokonce včasné odhalení příčiny může vést bezprostředně k z áchraně života (např. maligní feochromocytom).