Diabetes mellitus a jeho vaskulární komplikace

Diabetes mellitus (DM) představuje složitou poruchu metabolismu glukózy, lipidů i proteinů. Více než 90 % diabetu představuje DM 2. typu; pacienti s DM 2. typu umírají až v 80 % na kardiovaskulární onemocnění (inarkt myokardu, srdeční selhání, cévní mozkovou příhodu, tj. na komplikace aterosklerózy). Většinu nemocných v hemodialyzačních programech tvoří pacienti s DM. I když patofyziologie makro- a mikro-angiopatií je rozdílná, rizikový profil (hyperglykémie, hypertenze, dyslipidémie, kouření, sedavý způsob života aj.), léčebné i preventivní postupy jsou společné.

Klíčová slova: Diabetes mellitus, kardio-renální riziko, léčba a prevence kardiovaskulárních onemocnění

autor: Hana Rosolová | publikováno: 3.10.2013 | poslední úpravy: 10.10.2013
citace: Rosolová Hana: Diabetes mellitus a jeho vaskulární komplikace. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 3.10.2013, poslední aktualizace 10.10.2013 [cit. 2018-12-11] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=264>. ISSN 1804-4409.