Fyziologie, Lékařská fakulta v Plzni
Základy fyziologie srdeční mechaniky
Studijní materiál je určen pro studenty všeobecného lékařství 2. ročníku. Obsahem materiálu jsou základní informace o mechanismech kontrakce srdečního svalu, srdečním cyklu a zevních projevech srdeční činnosti.
Fyziologie paměti
Prezentace má vytvořit základní přehled učiva pro studenty 2. ročníku lékařské fakulty na dané téma. Byla vytvořena klíčová slova, která představují nezbytné minimum, které by student měl po absolvování tohoto kurzu znát. paměť a učení, dělení paměti, dělení implicitní paměti, habituace, senzibilizace, klasické podmiňování,operantní podmiňování, rozdíl mezi implicitní a explicitní pamětí,zapomínání.
Smysly ZRAK
Studijní materiál SMYSLY ZRAK je určen pro studenty druhého ročníku lékařské fakulty. Vzhledem k tomu, že celá práce kopíruje strukturu sylabu, je logickou a ucelenou pomůckou při přípravě na závěrečnou zkoušku. Práce umožňuje rychlou orientaci při vyhledávání nejdůležitějších pojmů z fyziologie oka.
Lymfatický systém a imunoglobuliny
Tato prezentace navazuje na 2 předchozí komentované přednášky. Seznamuje studenty 2. ročníku všobecného i zubního směru s významem, stavbou a funkcí lymfatického oběhu. Vysvětluje vznik a pohyb lymfy, funkci jednotlivých lymfatických orgánů a jejich účast na imunitních procesech. Na závěr se práce věnuje stavbě a významu tříd a podtříd imunoglobulinů, monoklonálním protilátkám a seznamuje studenty s pojmy aktivní a pasivní imunizace, primární i sekundární imunitní odpověď a transplantace.
Fyziologie gastrointestinálního traktu
Výukový materiál je věnován fyziologii gastrointestinálního traktu (GIT). Skládá se z deseti kapitol, úvodní část je věnována obecným vlastnostem GIT, druhá kapitola pojednává o motilitě trávicí trubice, závěrečná kapitola je věnována humorální regulaci GIT a zbylé kapitoly se zabývají funkcí jednotlivých orgánů GIT. Materiál je určen pro studenty zubního lékařství.
Biokybernetika - Základy měření a zpracování biosignálů ve fyziologii
Text je věnován základům měření a zpracování naměřených dat. Jako syntéza přírodních věd se medicína opírá o empirická data získaná měřením. Naprostá většina těchto měření je dnes zprostředkována elektronicky a zpracování získaných výsledků je automatizováno. Moderní technologie tak nesmírně přispěly k efektivitě a spolehlivosti měření a jsou velkým přínosem pro instrumentální diagnostiku. Vedlejším efektem je ale jakási „ztráta identity“ měřících zařízení, která se svým vnějším vzhledem navzájem podobají (klávesnice, displej atd.) ačkoli jde často o zařízení zásadně se lišící měřící metodou a typem měřeného signálu (veličiny). Uživateli těchto moderních zařízení tak princip měření často uniká a spoléhá se na data zobrazená na displeji nebo vytištěná tiskárnou. Kritický pohled na získané výsledky, který může vyloučit zásadní metodické chyby způsobené obsluhou nebo chybnou přípravou měření, je nezbytným předpokladem úspěchu. Jedním z motivů vedoucích k volbě tématu tohoto textu je i několikaletá zkušenost z praktické výuky fyziologie s využitím univerzálního elektronického systému Biopac student Lab.
Fyziologie zástavy krvácení
Výukový materiál je určen pro studenty 2. ročníku všeobecného lékařství, ale může sloužit jako studijní materiál i v dalším průběhu pregraduálního a postgraduálního vzdělávání. Shrnuje dosud známé informace o procesech probíhajících při zástavě krvácení. Zabývá se strukturou i funkcí buněk, které se v těchto procesech uplatňují.
R e f l e x y
Výukový materiál je určen pro studenty všeobecného a zubního lékařství. Slouží jako průvodce požadovaným neurofyziologickým minimem na téma reflexy pro studium fyziologie 2.ročníku lékařské fakulty v Plzni.
Fyziologie ledvin II. - Průtok plazmy ledvinami. Glomerulární filtrace
Materiál je určen pro studenty všeobecného a zubního lékařství 2. ročníku. Tématem kapitoly je přehled faktorů určujících průtok krve ledvinami a glomerulární filtraci. Podrobně je pojednáno o renální clearance a jejím využití při stanovení průtoku plazmy ledvinami a glomerulární filtrace.
Biokybernetika – modelování a simulace
Tato část navazuje na úvod do biokybernetiky. Zatímco první díl byl koncipován jako úvod do problematiky, zahrnující stručné opakování matematických základů nezbytných pro pochopení dalšího výkladu a výkladu základních pojmů biokybernetiky, je látka druhého dílu mnohem blíže fyziologii.