Tvrdost materiálu

Tvrdost je definována jako odpor proti vnikání zkušebního tělesa do povrchu zkoušeného materiálu. Kvantitativně se posuzuje podle velikosti otisku, který vznikl vtlačením zkušebního tělesa vhodného tvaru (kulička, kužel, jehlan) a z dostatečně tvrdého materiálu (kalená ocel, slinutý karbid, diamant) do zkoušeného vzorku určitou silou za předem stanovených podmínek.

pdf Tvrdost materiálu Stáhnout - Tvrdost materiáluOtevřít v novém okně - Tvrdost materiálu 23.3.2015 890.48 KB uživatel vzdělávací sítě MEFANET Creative Commons License

Klíčová slova: Tvrdost materiálu

autor: Jiří Beneš, Zdeněk Kubeš | publikováno: 23.3.2015 | poslední úpravy: 23.3.2015
citace: Beneš Jiří, Zdeněk Kubeš: Tvrdost materiálu. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 23.3.2015, poslední aktualizace 23.3.2015 [cit. 2018-12-12] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=499>. ISSN 1804-4409.