Podivnosti mikrosvěta

Pod pojmem klasická fyzika se rozumí aplikace zákonů „makrosvěta“ na dění v „mikrosvětě“. Když zkoumáme nějakou fyzikální soustavu, obvykle nás zajímá její energie, pohyb a poloha v prostoru, jestli je přítomno nějaké fyzikální pole, z čeho se soustava skládá a samozřejmě, jak by se zjištění z pozorování dalo využít v praxi. Do přelomu 19. a 20. století bylo světlo považováno pouze za vlnění elektromagnetického záření, částice byly drobnými kuličkami a bylo možné změřit rychlost pohybu a polohu jakéhokoliv objektu v prostoru současně a s naprostou přesností.

pdf Podivnosti mikrosvěta Stáhnout - Podivnosti mikrosvětaOtevřít v novém okně - Podivnosti mikrosvěta 2.3.2015 1.62 MB uživatel vzdělávací sítě MEFANET Creative Commons License

Klíčová slova: mikrosvět, kvantová mechanika

autor: Jana Mattová | publikováno: 2.3.2015 | poslední úpravy: 2.3.2015
citace: Mattová Jana: Podivnosti mikrosvěta. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 2.3.2015, poslední aktualizace 2.3.2015 [cit. 2017-11-22] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=487>. ISSN 1804-4409.