Hyperkalcemie

K hyperkalcemii vede řada onemocnění. Jedná se o minerálovou dysbalanci, která je ve většině případů bezpříznaková, ale při vysokých hladinách kalcia může být i smrtící. Článek se zaobírá hlavními příčinami hyperkalcemie. Podrobněji je rozebrána hyperparathyreoza. Jsou zde vylíčeny možnosti její diagnostiky, od laboratorních metod až po zobrazovací vyšetření. Taktéž léčba, která je stále diskutovaným tématem je popsána z hlediska léčby chirurgické i z hlediska léčby farmakologické. Samostatná stať je vněnována hyperkalcemii závažné, v akutní péči s doporučením hlavně pro její léčbu.

pdf Hyperkalcemie Stáhnout - HyperkalcemieOtevřít v novém okně - Hyperkalcemie 16.2.2015 573.74 KB uživatel vzdělávací sítě MEFANET Creative Commons License

Klíčová slova: hyperkalcemie, primární hyperparathyreoza, diagnostika, léčba

autor: Josef Kult | publikováno: 16.2.2015 | poslední úpravy: 16.2.2015
citace: Kult Josef: Hyperkalcemie. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 16.2.2015, poslední aktualizace 16.2.2015 [cit. 2017-11-21] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=455>. ISSN 1804-4409.