Rezistentní arteriální hypertenze

Nejčastější definice rezistentní arteriální hypertenze (RAH) je nedosažení cílové hodnoty krevního tlaku(TK) při léčbě minimálně třemi antihypertenzními léky různých tříd v maximálních tolerovaných dávkách, z nichž jedno je diuretikum. Rezistentní AH tedy neznamená vždy neúspěšně léčenou AH, ale i úspěšně léčenouAH čtyřmi a více antihypertenzívy. Během diagnostiky RAH je třeba pečlivě vyloučit pseudorezistenci danou nepřesným měřením TK nebo nedostatečnou adherencí pacienta k farmakologické antihypertenzní léčbě.

Klíčová slova: rezistentní hypertenze, diagnostika, terapie, renální denervace

autor: Hana Rosolová | publikováno: 16.2.2015 | poslední úpravy: 16.2.2015
citace: Rosolová Hana: Rezistentní arteriální hypertenze. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 16.2.2015, poslední aktualizace 16.2.2015 [cit. 2017-07-23] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=454>. ISSN 1804-4409.