:: Šok ::

Výstižně definoval šok Lutz (1972), který považuje šok za akutní generalizovanou poruchu perfuze metabolicky aktivní části cévního řečiště. Z definice vyplývá, že většina patofyziologických změn se odehrává v mikrocirkulaci. Při šoku dochází k nedostatečnému tkáňovému prokrvení s neadekvátním zásobením tkání kyslíkem a energetickými substráty a k nedostatečnému odvodu odpadních produktů a jejich hromadění ve tkáních. Šok je dynamický proces, zahrnující skupinu syndromů různé etiologie a účinků na oběh.

pdf Šok Stáhnout - ŠokOtevřít v novém okně - Šok 15.1.2015 351.46 KB uživatel vzdělávací sítě MEFANET Creative Commons License

Klíčová slova: šok, typy šoku, léčba šoku

autor: Eduard Kasal | pracoviště: Anesteziologicko-resuscitační klinika | publikováno: 15.1.2015 | poslední úpravy: 15.1.2015
citace: Kasal Eduard: :: Šok ::. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 15.1.2015, poslední aktualizace 15.1.2015 [cit. 2017-07-27] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=434>. ISSN 1804-4409.