INTEGROVANÁ ZDRAVOTNĚ SOCIÁLNÍ PÉČE NA ÚROVNI KOMUNITY

Senioři jsou největšími a nejčastějšími spotřebiteli zdravotní a sociální péče. Snahou zdravotníků je dosáhnout komprese nemocnosti do vyššího věku. Není cílem jen prodlužovat střední délku života (někdy označována jako naděje na dožití), podstatná je kvalita života ve stáří. Důležité je dosáhnout tzv. zdravé střední délky života, prožité v relativním zdraví a hlavně soběstačnosti, bez tzv. disability – tj. ztráty soběstačnosti, závislosti na péči druhé osoby. K měření střední délky života se nyní více používají ukazatele HALE-Health Adjusted Life Expectancy nebo DALYs - Disability Adjusted Life Years.

Klíčová slova: Komunitní péče, primární péče

autor: Květuše Zikmundová | publikováno: 1.12.2014 | poslední úpravy: 1.12.2014
citace: Zikmundová Květuše: INTEGROVANÁ ZDRAVOTNĚ SOCIÁLNÍ PÉČE NA ÚROVNI KOMUNITY. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 1.12.2014, poslední aktualizace 1.12.2014 [cit. 2018-05-20] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=419>. ISSN 1804-4409.