Přítomnost cirkulující buněk s vlastnostmi nádorových buněk v krvi pacienta s metastazujícím karcinomem pozoroval již v roce 1869 Thomas Ashworth. Přesto intenzivní výzkum těchto buněk probíhá až posledních 15 let. Dnes víme, že počet cirkulujících nádorových buněk ( CTCs) je ve vztahu k prognóze nádorového onemocnění a snížení počtu CTCs po podané chemoterapii je ve vztahu k odpovědi pacienta na léčbu. Již delší dobu používanou, přesto respektovanou, metodou detekce CTCs je izolace cirkulujících nádorových buněk je imunomagnetickou separací následovaná RT PCR. Toto výukové video navazuje na předchozí video „část 2. - izolace mRNA z CTCs a reverzní transkripce (RT)“ a ukazuje zakončení celého stanovení CTCs a to PCR, elektroforézu a vyhodnocení s klinickým závěrem.

Odkazy:
Odkaz   Datum Přístupnost [?] Klinicky citlivé [?] Licence

Klíčová slova: izolace cirkulujících nádorových buněk

autor: Martin Pešta | publikováno: 31.7.2014 | poslední úpravy: 31.7.2014
citace: Pešta Martin: Detekce cirkulujících nádorových buněk (CTCs) v periferní krvi - PCR, elektroforéza a vyhodnocení. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 31.7.2014, poslední aktualizace 31.7.2014 [cit. 2018-12-11] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=376>. ISSN 1804-4409.