Termodynamika pro mediky

Termodynamika se jako fyzikální obor zabývá vztahem mezi teplem, konáním práce a souvisejícím tokem energie. Je důležité pochopit souvislosti mezi termodynamickými veličinami, protože pak si uvědomíme, jak velký význam má pojem teplo a teplota. Termodynamika vlastně sleduje, jak spolu interaguje jakákoliv fyzikální soustava s okolím. První zákon termodynamiky pojednávající o zachování energie je relativně jednoduchý. Další zákony se jeví poněkud složitějšími… Možná nejsou ani tak složité jako spíš abstraktní či těžce představitelné. Proto bych ráda v tomto díle zkusila na mnoha příkladech vysvětlit pomocí slov, co jednotlivé vztahy znamenají. Na konci textu byste měli pochopit i velmi velký význam toho, že na přesný popis chování libovolné soustavy se musíme podívat hlouběji do světa částic, atomů a molekul.

pdf Termodynamika pro mediky Stáhnout - Termodynamika pro medikyOtevřít v novém okně - Termodynamika pro mediky 10.7.2014 1.98 MB uživatel vzdělávací sítě MEFANET Creative Commons License

Klíčová slova: Termodynamika, principy termodynamiky

autor: Jana Mattová | publikováno: 10.7.2014 | poslední úpravy: 16.7.2014
citace: Mattová Jana: Termodynamika pro mediky. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 10.7.2014, poslední aktualizace 16.7.2014 [cit. 2018-12-14] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=367>. ISSN 1804-4409.