Izolace cirkulujících nádorových buněk (CTCs) metodou imunomagnetické separace

Přítomnost cirkulující buněk s vlastnostmi nádorových buněk v krvi pacienta s metastazujícím karcinomem pozoroval již v roce 1869 Thomas Ashworth. Přesto intenzivní výzkum těchto buněk probíhá až posledních 15 let. Dnes víme, že počet cirkulujících nádorových buněk ( CTCs) je ve vztahu k prognóze nádorového onemocnění a snížení počtu CTCs po podané chemoterapii je ve vztahu k odpovědi pacienta na léčbu.
Již delší dobu používanou, přesto respektovanou, metodou detekce CTCs je izolace cirkulujících nádorových buněk je imunomagnetickou separací následovaná RT PCR. Toto výukové video je prvním dílem 3 videí popisujících tuto metodu, detekci cirkulujících nádorových buněk v krvi pacientky s karcinomem prsu. V díle " imunomagnetická separace CTCs" je vysvětlen princip metody a představena první část, tedy imunomagnetická separace CTCs.

Odkazy:
Odkaz   Datum Přístupnost [?] Klinicky citlivé [?] Licence
html Imunomagnetická separace CTCs Přejít - Imunomagnetická separace CTCsOtevřít v novém okně - Imunomagnetická separace CTCs 10.3.2014 uživatel vzdělávací sítě MEFANET Creative Commons License

Klíčová slova: CTCs, imunomagnetická separace, AdnaGen

autor: Martin Pešta | pracoviště: Ústav biologie | publikováno: 10.3.2014 | poslední úpravy: 7.4.2014
citace: Pešta Martin: Izolace cirkulujících nádorových buněk (CTCs) metodou imunomagnetické separace. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 10.3.2014, poslední aktualizace 7.4.2014 [cit. 2018-12-11] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=314>. ISSN 1804-4409.