Izolace DNA z plné krve modifikovanou vysolovací metodou

Izolace DNA z plné krve  modifikovanou vysolovací metodou

Instruktážní video zachycuje jednotlivé kroky izolace DNA z plné krve modifikovanou vysolovací metodou. Nejprve provedeme hemolýzu vodou nebo roztokem RCLB. Dále lyzujeme leukocyty a degradujeme membránové struktury (lýza jader) a proteiny. Odstraníme proteiny jejich vysolením nasyceným roztokem NaCl a odstraníme membránové struktury extrakcí do roztoku chloroformu a centrifugujeme. Odebereme vodnou fázi a DNA vysrážíme přidáním 96% etanolu. DNA rozpustíme ve vhodném objemu vody nebo pufru TE. Tato metoda vyžaduje pouze základní chemikálie přítomné ve většině biochemických laboratoří. Další výhodou je získání velkého výtěžku izolované DNA. Video je určeno pro studenty všech ročníků.

Odkazy:
Odkaz   Datum Přístupnost [?] Klinicky citlivé [?] Licence

Klíčová slova: Izolace DNA, vysolovací metoda

autor: Martin Pešta, Jan Javůrek | publikováno: 10.5.2013 | poslední úpravy: 30.10.2013
citace: Pešta Martin, Jan Javůrek: Izolace DNA z plné krve modifikovanou vysolovací metodou. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 10.5.2013, poslední aktualizace 30.10.2013 [cit. 2018-12-12] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=253>. ISSN 1804-4409.