Poruchy vědomí

Poruchy vědomí se klasifikují na kvantitativní a kvalitativní. Kvantitativní poruchy vědomí představují snížení bdělého stavu různého stupně, od lehkého psychomotorického útlumu a ospalosti až po hluboké bezvědomí. Nejlépe se charakterizují konkrétním popisem funkčního stavu a ke kvantifikaci se nejčastěji používá Glasgowská stupnice. Kvalitativní poruchy vědomí postihují obsah vědomí, zejména kognitivní a afektivní funkce. Projevují se poruchou orientace, myšlení a jednání a stavem zmatenosti. Tyto stavy se označují jako delirium.

pdf Poruchy vědomí Stáhnout - Poruchy vědomíOtevřít v novém okně - Poruchy vědomí 28.3.2013 784.02 KB uživatel vzdělávací sítě MEFANET Creative Commons License

Klíčová slova: Vigilita, Lucidita, Kóma

autor: Zdeněk Ambler | publikováno: 28.3.2013 | poslední úpravy: 28.3.2013
citace: Ambler Zdeněk: Poruchy vědomí. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 28.3.2013, poslední aktualizace 28.3.2013 [cit. 2016-12-04] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=215>. ISSN 1804-4409.