Schváleno Ediční komisí LF

Informace o 1. autorovi článku z databáze:
MUDr. Martin LiškaÚstav imunologie a alergologie
Lékařská fakulta v Plzni
Alej svobody 80
Lékařská fakulta v Plzni
telefon: +420 377103395
fax: +420
adresa: Alej svobody 80
30460 Plzeň

Základy alergologie a klinické imunologie pro studenty lékařských fakult - II. část

Druhý díl naší elektronické učebnice pokračuje v probírání základů klinické imunologie se zaměřením na nespecifický imunitní systém. První kapitola popisuje charakter a působení komplementového systému. Tento systém více než 20 sérových bílkovin představuje jednu z nejdůležitějších složek nespecifické imunity. Druhá a třetí kapitola se zabývá antigen prezentujícími buňkami, mezi něž patří makrofágy, dendritické buňky, monocyty a B lymfocyty. Kapitola popisuje vývoj buněk, jejich povrchové molekuly a funkci, jíž dominuje funkce antigen prezentační, představující spojnici mezi nespecifickým a specifickým imunitním systémem. HLA systém, o němž pojednává čtvrtá kapitola, je souborem povrchových, individuálně specifických molekul, díky nimž je imunitní systém schopen rozpoznat vlastní struktury od cizích. V páté kapitole je vysvětlena problematika cytokinů. Jde o signální molekuly, jimiž mezi sebou komunikují buňky imunitního systému, případně jimi regulují vlastní funkce. Cytokiny působí prostřednictvím specializovaných receptorů, často mají redundantní účinek a řadí se do různých skupin, např. podle struktury, převažujícího účinku ad. Tyto látky představují hlavní regulační mechanismy imunitního systému, které jsou v přehledu shrnuty v šesté kapitole. Sedmá kapitola naší učebnice se zabývá zánětem, což je obranná reakce organismu, která může být vyvolána chemickým či fyzikálním poškozením tkáně, mikrobiálním podnětem nebo nádorovým bujením.

Základy alergologie a klinické imunologie pro studenty lékařských fakult - II.část 18.3.2015 1006.5 KB uživatel vzdělávací sítě MEFANET Creative Commons License

4-D hodnocení:

Skripta a návody
Edukační weby a atlasy
Digitální video
Prezentace a animace
Obrazový materiál – kasuistiky
E-learningové kurzy (LMS)
result
Recenzováno
Základní úroveň
Pokročilá úroveň