Ústav biologie, Lékařská fakulta v Plzni
Program „Karyotypy“
Program „Karyotypy“ vznikl jako doplňkový studijní materiál k praktickým cvičením z genetiky pro studenty prvních a druhých ročníků. Slouží jako jeden z úkolů řešených během praktických cvičení. Cílem je složit karyotyp člověka z jednotlivých párů chromozómů a následně označit, zda se jedná o karyotyp normální, nebo zda jde o karyotyp odpovídající některému z probíraných syndromů (Turnerův, Klinefelterův, Patauův, Edwardsův nebo Downův).
Nástrahy v boji s Malárií na počátku 21. století
Tato prezentace by Vás měla seznámit s parazitem způsobujícím malárii, jeho složitým životním cyklem a důsledky malárie na zdraví lidí žijících v endemických oblastech světa. Také nabízí průřez jednotlivými strategiemi v boji s malárií, jejich historií i současností. Dostanete možnost si sami udělat obrázek o tom, proč na nemoc, která lidstvo sužuje už po tisíce let a jejíž příčina je známá přes 100 let, umírá každých 60 sekund někde na světě člověk.
Medicínsky významní členovci
S různě závažnými lidskými chorobami způsobenými parazitickými členovci se člověk může setkat na celém světě. Často není nebezpečná samotná infestace, řada členovců přenáší další parazity (viry, bakterie, prvoky i červy) a až ti mohou způsobovat smrtelná onemocnění. Tento studijní materiál má za úkol seznámit studenty medicíny s nejčastějšími parazitózami způsobenými členovci, na které by neměli ve své praxi zapomínat. Obzvlášť v dnešní globalizované době s možnostmi cestování po celém světě, s nárůstem výskytu chorob imunitního systému či všeobecně se objevující rezistenci organismů vůči léčivům. Materiál je doplněn obrázky a videosekvencemi vybraných parazitů.
Drosophila melanogaster
Tento studijní materiál představuje hmyz, který posunul lidstvo o značný kus dopředu. Jedná se o octomilku obecnou (drosophila melanogaster). V multimediální prezentaci je představen životní cyklus octomilky obecné, určení pohlaví, využití octomilky ve vědě a lékařství. Součástí je i jednoduchý test.
Dědičnost krevní skupiny Xg
Materiál „Dědičnost krevní skupiny Xg“ vznikl jako doplňkový studijní text k praktickým cvičením z genetiky pro studenty prvních a druhých ročníků. Shrnuje stručně základní informace o dědičnosti a významu antigenů krevní skupiny Xg. Jedná se o příklad X-vázané dominantní dědičnosti. Materiál obsahuje i doplňující informace o gonozomální dědičnosti, inaktivaci X chromozómu a některých dalších X-vázaných genech.
Meióza (biologické praktikum)
Tento materiál je určen studentům 1. ročníku všeobecného i zubního lékařství. Slouží jako doplňující materiál k praktickým cvičením z Obecné biologie na téma buněčné dělení – meióza. Obsahuje fotografie s popisem procesů, které se odehrávají v jednotlivých fázích meiózy a usnadňuje tak vyhledávání a určování fází na preparátech ve studentských světelných mikroskopech.
Srpkovitá anémie a malárie
„Minireview“, které se k vám touto cestou dostává, shrnuje příčiny (či možné příčiny) odolnosti heterozygotů v genu pro srpkovitou anémii vůči smrtelné tropické malárii. Vysvětlení tohoto učebnicového příkladu heterozygotní výhody předchází shrnutí základních informací o obou nemocech a o biologii původce malárie - plasmodiu. Materiál rozšíří znalosti budoucích lékařů jak z obecné biologie a genetiky, tak z fyziologie krve.
Obecné základy kultivace buněk v tkáňové kultuře
Tento studijní materiál je určen pro všechny studenty lékařských a přírodovědně zaměřených fakult, kteří chtějí získat nové vědomosti v oblasti obecných základů kultivace buněčných linií a buněčných modelů nádorové transformace. Materiál je rozdělen do 7 kapitol, ve kterých jsou přehledně zpracovány základní operace s buňkami v optimálních kultivačních podmínkách, typy buněčných kultur, popis jejich růstového cyklu, proliferace či diferenciace. Poslední kapitola je věnována kultivaci buněk nádorů s uvedením rozsáhlé tabulky vybraných nádorových linií z American Type Culture Collection, Rockville, Maryland, U.S.A.
Izolace cirkulujících nádorových buněk (CTCs) metodou imunomagnetické separace
Přítomnost cirkulující buněk s vlastnostmi nádorových buněk v krvi pacienta s metastazujícím karcinomem pozoroval již v roce 1869 Thomas Ashworth. Přesto intenzivní výzkum těchto buněk probíhá až posledních 15 let. Dnes víme, že počet cirkulujících nádorových buněk ( CTCs) je ve vztahu k prognóze nádorového onemocnění a snížení počtu CTCs po podané chemoterapii je ve vztahu k odpovědi pacienta na léčbu.
Již delší dobu používanou, přesto respektovanou, metodou detekce CTCs je izolace cirkulujících nádorových buněk je imunomagnetickou separací následovaná RT PCR. Toto výukové video je prvním dílem 3 videí popisujících tuto metodu, detekci cirkulujících nádorových buněk v krvi pacientky s karcinomem prsu. V díle " imunomagnetická separace CTCs" je vysvětlen princip metody a představena první část, tedy imunomagnetická separace CTCs.
Detekce cirkulujících nádorových buněk (CTCs) - izolace mRNA a reverzní transkripce (RT)
Izolace mRNA z CTCs a reverzní transkripce (RT) Přítomnost cirkulující buněk s vlastnostmi nádorových buněk v krvi pacienta s metastazujícím karcinomem pozoroval již v roce 1869 Thomas Ashworth. Přesto intenzivní výzkum těchto buněk probíhá až posledních 15 let. Dnes víme, že počet cirkulujících nádorových buněk ( CTCs) je ve vztahu k prognóze nádorového onemocnění a snížení počtu CTCs po podané chemoterapii je ve vztahu k odpovědi pacienta na léčbu. Již delší dobu používanou, přesto respektovanou, metodou detekce CTCs je izolace cirkulujících nádorových buněk je imunomagnetickou separací následovaná RT PCR. Toto výukové video navazuje na předchozí video „Imunomagnetická separace CTCs“ a ukazuje další část postupu a to izolaci mRNA z CTCs a reverzní transkripci (RT). Ty to kroky umožní získat cDNA z původně izolovaných potenciálně přítomných CTCs a stanovit přítomnost exprese s nádory asociovaných genů HER-2, MUC1, EpCAM. Stanovení exprese jmenovaných genů metodou PCR uvidíte ve třetím videu.