Rychlé vyhledávání
Program „Karyotypy“

Program „Karyotypy“ vznikl jako doplňkový studijní materiál k praktickým cvičením z genetiky pro studenty prvních a druhých ročníků. Slouží jako jeden z úkolů řešených během praktických cvičení. Cílem je složit karyotyp člověka z jednotlivých párů chromozómů a následně označit, zda se jedná o karyotyp normální, nebo zda jde o karyotyp odpovídající některému z probíraných syndromů (Turnerův, Klinefelterův, Patauův, Edwardsův nebo Downův).

Vlastní skládání karyotypů probíhá na základě klasifikace, která třídí chromozómy do sedmi základních skupin (A-G) podle jejich velikosti a polohy centromery.
Po spuštění programu se vlevo objeví dvojice chromozómů, které je třeba umístit (tažením myší) na správné místo v karyotypu vpravo. Pokud jsou chromozómy umístěny správně, pole se orámuje zeleně. Chromozómy X a Y jsou přiřazeny k odpovídajícím skupinám (C a G). Po složení celého karyotypu je student vyzván, aby zodpověděl otázku, o jaký karyotyp se jedná. Po dokončení je možno pokračovat a složit další, náhodně vygenerovaný karyotyp.


 loga MODIM

Příloha   Datum Velikost Přístupnost [?] Klinicky citlivé [?] Licence
 Karyotypy - teoretický úvod 3.7.2013 760.6 KB uživatel vzdělávací sítě MEFANET Creative Commons License
Odkaz   Datum Přístupnost [?] Klinicky citlivé [?] Licence
 karyotypsw 8.4.2013 uživatel na příslušné fakultě Creative Commons License

Creative Commons LicenseObsah článku podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko