Fyziologie a patologická fyziologie
Úvod do biokybernetiky
![anotační obrázek](res/anot-zaklady-biokybernetiky-pro-studujici-lekarstvi-1-d_514841c08206d.jpg)
Učební text je určen jako pomůcka pro studium volitelného předmětu Vybrané kapitoly z biokybernetiky posluchačům všeobecného lékařství plzeňské lékařské fakulty. 1.díl budoucího třídílného textu obsahuje vedle stručného výkladu základních pojmů a historie vývoje kybernetiky kapitolu věnovanou matematickému minimu v rozsahu rozšířené středoškolské látky, kapitolu věnovanou základním pojmům v oblasti regulace, řízení, zpětné vazby, kapitolu o charakteristice biosignálů a kapitolu věnovanou základům teorie informace.
Freeware a univerzální software v elektrofyziologické laboratoři
![anotační obrázek](res/anot-freeware-a-univerzalni-software-v-elektrofyziologicke-lab_524d1ba99b389.jpg)
V říjnu 2011 se pod záštitou děkana Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni, doc. MUDr. Borise Kreuzberga, CSc. konala 39. pracovní konference KEK s ústředním tématem „Úloha autonomního nervového systému v regulaci srdce a cév“.
Remodelace srdce potkana s chronickým selháním srdce
![anotační obrázek](res/anot-remodelace-srdce-potkana-s-chronickym-selhanim-srdce_524d17e7f0924.jpg)
V říjnu 2011 se pod záštitou děkana Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni, doc. MUDr. Borise Kreuzberga, CSc. konala 39. pracovní konference KEK s ústředním tématem „Úloha autonomního nervového systému v regulaci srdce a cév“.
Autonomní inervace srdce v historických souvislostech
![anotační obrázek](res/anot-autonomni-inervace-srdce-v-historickych-souvislostech_524d12d6d9d42.jpg)
Konečná aktivita většiny neuronů srdečního plexu je výsledkem současného vlivu aferentních a eferentních vstupů a obvykle není spjata s mechanickými událostmi během srdečního cyklu, ani nekoreluje s aktivitou eferentních sympatických a parasympatických pregangliových neuronů. Má charakter náhodného šumu, který zvyšuje citlivost neuronálního regulačního systému ke slabým signálům na principu stochastické rezonance.
Alzheimerova choroba
![anotační obrázek](res/anot-alzheimerova-choroba_51236a1bafff7.jpg)
Vysvětlení historie a vývoje pojmu Alzheimerova choroba, seznámení s formou sporadickou a familiární. Uvedení současného pohledu na etiologii a patofyziologii nemoci, popis kaskády dějů vedoucích k neurodegeneraci a následně zániku nervových buněk, apoptóze. Popis makroskopických a mikroskopických změn mozkové tkáně. Klinické projevy - forma časná a pozdní, rozdíly, popis úbytku kognitivních funkcí a rozvoje demence. Současné možnosti diagnostiky Alzheimerovy choroby, zobrazovací metody. Stručné seznámení s možnostmi léčby, vyhlídky do blízké budoucnosti, kam směřuje výzkumné úsilí. Možnosti prevence Alzheimerovy demence, podíl jednotlivých typů demencí v současné populaci.
FUNKČNÍ VYŠETŘENÍ PLIC
![anotační obrázek](res/anot-funkcni-vysetreni-plic_5162c2791ebeb.jpg)
FYZIOLOGICKÉ PRINCIPY, TECHNICKÉ ASPEKTY, APLIKACE V MEDICÍNĚ. Určeno pro studenty všeobecného lékařství, kteří mají zájem o hlubší pochopení fyziologie dýchání, metod vyšetření plicních funkcí a interpretace výsledků těchto vyšetření.
Stanovení objemu plazmy
![anotační obrázek](res/anot-stanoveni-objemu-plazmy_4dde150823740.jpg)
Tématem výukového filmu je stanovení objemu plazmy u potkana pomocí Evansovy modři a vliv aplikace hypertonického roztoku na objem plazmy.
Fyziologie ledvin, vývodných cest močových a acidobazické rovnováhy I. Struktura a funkce ledvin.
![anotační obrázek](res/anot-fyziologie-ledvin-vyvodnych-cest-mocovych-a-acidobazick_515a12550c54c.jpg)
Soubor obsahuje kapitolu Struktura a funkce ledvin. Jsou v něm popsány základní funkce ledvin, makroskopická a histologická struktura ledvin a procesy určující množství a složení moče. Materiál je určen pro studenty všeobecného lékařství 2. ročníku.
Základní funkce a vlastnosti krve
![anotační obrázek](res/anot-zakladni-funkce-a-vlastnosti-krve_514842a3babf0.jpg)
Výukový materiál určený pro studenty 2. ročníku všeobecného i zubního lékařství. V první části se studenti seznámí se základními vlastnostmi a funkcemi krve. Druhá část je věnována fyziologii krevní plazmy, a to konkrétně jejímu množství v organismu, skladbě a funkčnímu významu jejích jednotlivých složek.
Patofyziologie štítné žlázy
![anotační obrázek](res/anot-patofyziologie-stitne-zlazy_51138515df651.jpg)
Stručný popis morfologie štítné žlázy. Tvorba, metabolismus a funkce T-hormonů, regulace štítné žlázy. Onemocnění a poruchy funkce štítné žlázy, syndromy změněné funkce štítné žlázy - hypertyreóza, hypotyreóza - jejich příčiny, patogeneza a projevy. Fukce a fyzilogický a klinický význam kalcitoninu.