Fyziologie a patologická fyziologie
Tubulární procesy

V tubulech nefronů dochází k přesunu rozpuštěných látek z tubulární tekutiny do krve (tubulární resorpce) nebo opačným směrem, tj. z krve do tubulární tekutiny (tubulární sekrece). V obou případech musí přenášená látka překonat 2 bariéry: tubulární epitel a cévní endotel. V kůře, kde se nachází proximální a distální tubulus a korová část sběracího kanálku, tj. části nefronu, ve kterých dochází k nejmohutnější resorpci, jsou peritubulární kapiláry volně propustné pro vodu a rozpuštěné látky a složení intersticiální tekutiny a plazmy v peritubulárních kapilárách je téměř shodné: jedinou skutečnou překážku přenosu látek tak klade membrána buněk tubulárního epitelu.
Transport plynů

Výukový materiál je určen pro studenty zubního lékařství. První část popisuje principy transportu kyslíku z plic do tkání. Druhá část je věnována transportu oxidu uhličitého z tkání do plic.
Regulace dýchání

Výukový materiál Regulace dýchání je určen pro studenty zubního lékařství. Studenti se seznámí s lokalizací a funkcí respiračních center v mozkovém kmeni, s činností periferních chemoreceptorů a centrální chemosenzitivní oblasti a s nervovou a nechemickou regulací dýchání. Poslední část je věnována adaptaci dýchání za různých podmínek.
Výměna plynů

Výukový materiál je určen pro studenty zubního lékařství. První část popisuje vlastnosti atmosférického a alveolárního vzduchu, druhá část je věnována specifikům plicního oběhu, třetí část vysvětluje difuzi plyná přes alveolokapilární membránu.
Plicní ventilace

Výukový materiál je určen pro studenty zubního lékařství. První část je věnována anatomii a funkci dýchacích cest, druhá část vysvětluje podstatu plicní ventilace včetně funkce dýchacích svalů, popisu dechového cyklu, poddajnosti plic a hrudníku.
Fyziologie svalstva pro zubní lékařství

Výukový materiál Fyziologie svalstva je určen pro studenty zubního lékařství. Zabývá se morfologií a funkcí kosterní a hladké svaloviny. Samostatná kapitola je věnována nervosvalovému spojení, včetně poruch a možností farmakologického ovlivnění této synapse.
Imunitní mechanismy

Tento výukový materiál je určen pro studenty 2. ročníku všeobecného i zubního lékařství. Tato prezentace navazuje na již zveřejněný komentovaný PP "Imunokompetentní buňky". Věnuje se vysvětlení pojmů: vrozená a získaná imunita, první a druhá linie obrany, funkce komplementu, vznik a účinky interferonů a projevům porušené imunity: zánětu.
Imunokompetentní buňky

Výukový materiál určený pro studenty všeobecného a zubního lékařství 2. ročníku na LF UK v Plzni. Obsahuje základní charakteristiku a funkce imunokompetentních buněk. Vysvětluje pojmy a definice s tímto tématem spojené.
Lymfatický systém a imunoglobuliny

Tato prezentace navazuje na 2 předchozí komentované přednášky. Seznamuje studenty 2. ročníku všobecného i zubního směru s významem, stavbou a funkcí lymfatického oběhu. Vysvětluje vznik a pohyb lymfy, funkci jednotlivých lymfatických orgánů a jejich účast na imunitních procesech. Na závěr se práce věnuje stavbě a významu tříd a podtříd imunoglobulinů, monoklonálním protilátkám a seznamuje studenty s pojmy aktivní a pasivní imunizace, primární i sekundární imunitní odpověď a transplantace.
Fyziologie gastrointestinálního traktu

Výukový materiál je věnován fyziologii gastrointestinálního traktu (GIT). Skládá se z deseti kapitol, úvodní část je věnována obecným vlastnostem GIT, druhá kapitola pojednává o motilitě trávicí trubice, závěrečná kapitola je věnována humorální regulaci GIT a zbylé kapitoly se zabývají funkcí jednotlivých orgánů GIT. Materiál je určen pro studenty zubního lékařství.