Rychlé vyhledávání

MUDr. Jiří Beneš

Vlastnosti materiálů - Praktická část

Autor: Jiří Beneš, Zdeněk Kubeš

anotační obrázek

Některé výše uvedené vlastnosti materiálů jsou demonstrovány v jednoduchých praktických úlohách.                                                                                                                                                   

Vlastnosti materiálů

Autor: Jiří Beneš, Zdeněk Kubeš

anotační obrázek

Každé tuhé těleso se vlivem vnějších sil deformuje. Pružná deformace – zmizí, jakmile vyvolávající síla přestane působit. Velikost takovéto deformace je úměrná působící síle f (Hookův zákon).  

                                                       

Tvrdost materiálu

Autor: Jiří Beneš, Zdeněk Kubeš

anotační obrázek

Tvrdost je definována jako odpor proti vnikání zkušebního tělesa do povrchu zkoušeného materiálu. Kvantitativně se posuzuje podle velikosti otisku, který vznikl vtlačením zkušebního tělesa vhodného tvaru (kulička, kužel, jehlan) a z dostatečně tvrdého materiálu (kalená ocel, slinutý karbid, diamant) do zkoušeného vzorku určitou silou za předem stanovených podmínek.

Měření základních meteorologických veličin

Autor: Jiří Beneš, Zdeněk Kubeš, Jiří Dejmek, Pavlína Rottenbornová, Lukáš Bolek, Matouš Bolek

anotační obrázek

Soubor komentovaných videosekvencí k praktiku Meteorologie seznamuje studenta se základní problematikou měření relativní a absolutní vlhkosti vzduchu a významu těchto veličin v medicíně. Jsou zde komentovaným způsobem předvedeny postupy, jak provádět jednotlivé kroky tohoto praktika a vhodným způsobem jsou na praktických ukázkách vysvětleny fyzikální principy, které jsou s tématem spojeny. Pro každou veličinu se seznámíte s jednou z možností, jak ji můžeme měřit a získané výsledky porovnáme s optimálními hodnotami pro náš organismus. Z aktuální relativní vlhkosti vzduchu také vysvětlíme výpočet pro teplotu rosného bodu.

Obecná fyzika

Autor: Jiří Beneš, Lukáš Bolek, Jiří Růžička

anotační obrázek

Vybrané kapitoly pro úvodní část praktické výuky biofyziky v zubním lékařství. Každá kapitola obsahuje teoretický základ a v druhé části popis praktického provedení jednoduchých experimentů.                                           

                                                     

Vlastnosti materiálů

Autor: Jiří Beneš, Lukáš Bolek, Jiří Růžička

anotační obrázek

Výukový text sdružuje tři kapitoly, které pojednávají o deformaci tuhých těles, o roztažnosti pevných látek a tvrdosti pevných látek. Každá kapitola obsahuje teoretický úvod a v druhé části popis praktických úloh, dle kterého studenti jednotlivé experimenty provádějí. Výstupem úloh jsou grafy z naměřených hodnot (mez pevnosti, lineární teplotní roztažnost), spočítané hodnoty některých parametrů (pevnost v tahu, tvrdost), případně mikrofotografie pořízené ve stereoskopickém mikroskopu.

Radioaktivita

Autor: Jiří Beneš, Lukáš Bolek, Jiří Růžička

anotační obrázek

Výukový text „Radioaktivita – modelové úlohy pro prezentaci způsobů ochrany před ionizujícím zářením“ v úvodu stručně charakterizuje způsoby fyzikální ochrany před zářením. Nejdříve je vysvětlen princip scintilačního detektoru, který je použit jako měřící zařízení v experimentech. Jsou uvedeny dvě úlohy vysvětlující ochranu stíněním (Absorpce energie záření beta v hliníku) a vzdáleností (Závislost příkonu flunce na vzdálenosti od zdroje záření). Každá úloha obsahuje teoretický úvod a v druhé části návod k praktickému provedení.Výstupem obou úloh je graf z naměřených hodnot.

RTG v zubním lékařství

Autor: Jiří Beneš, Lukáš Bolek, Jiří Růžička

anotační obrázek

Výukový text představuje základní seznámení s problematikou RTG v zubním lékařství. V první části jsou uvedeny základní znalosti o ionizujícím záření včetně stručného výčtu biologických účinků. Následuje vysvětlení principu rentgenky a vzniku RTG záření, jeho hlavních vlastností.

Stereoskopický mikroskop

Autor: Jiří Beneš, Lukáš Bolek, Jiří Růžička

anotační obrázek

Stereoskopický mikroskop je použit v některých praktických úlohách, kdy student zasahuje nějakým mechanickým způsobem do struktury materiálu. Jde přitom o zásahy, které se analogicky provádějí v klinické praxi, v biofyzikálním praktiku především sledujeme fyzikální podstatu těchto zásahů. V některých úlohách jsou měřeny základní fyzikální parametry, v jiných je napodobován klinický postup (např. OZK na modelu, fotokompozitní výplň na modelu atd.).