Prof. MUDr. Milan Hora
Fotoselektivní vaporizace prostaty společně s laparoskopickou divertikulektomií
Absolutní indikace operační léčby benigní hyperplazie prostaty (BPH) jsou chronická retence močová, opakující se závažné uroinfekce a hematurie, městnání v horních cestách močových event. spojené s alterací ledvinových funkcí, cystolitiáza a rozvoj pseudodivertiklu (-ů) močového měchýře. Relativní indikací je poté neefektivní farmakoterapie. Základem léčby je transuretrální resekce prostaty (TURP), u větších prostat transvezikální prostatektomie (otevřená operace) či HoLEP (Enuklace prostaty pomocí holmiového laseru). Ekvivalentem TURP je nově PVP (fotoselektivní vaporizace prostaty). Pomocí laseru s vlnovou délkou 532 nm (z viditelného spektra, zelené barvy) se bezkrevně odpaří prostata. V současnosti se užívá přístroj Green light® XPS o výkonu 180 W. PVP je vhodná zejména u rizikových pacientů včetně těch s krvácivými diatézami.
Pseudodivertikl močového měchýře vzniká močením proti odporu při zvětšené prostaty a sliznice měchýře se vychlípí mezi svalovými snopci měchýře. Méně často zejména z vrozených příčin se jedná o pravý divertikl – ten má ve stěně i svalovinu. Je-li na měchýři výchlipka (pseudodivertikl či pravý divrtikl), je třeba jej zresekovat otevřeně či laparoskopicky, jinak je zdrojem stázy moče s rozvojem uroinfekce, litiázy a ev. i uroteliálního karcinomu. Díky miniinvazivitě je dnes samozřejmě dávána přednost přístupu laparoskopickému – výkon se nazývá laparoskopická divertikulektomie.
Video prezentuje unikátní spojení dvou miniivazivních metod – PVP a laparoskopické divertikulektomie. To umožňuje ošetřit jako subvezikální obstrukci danou BPH i divertikl v jedné době.
Laparoskopická reimplantace močovodu
Poranění ureteru je téměř výlučně iatrogenního původu. Z urologických operací se jedná zejména o ureteroskopii prováděné nejčastěji pro urolitiázu, méně často pro tumor či z důvodů diagnostických. Častěji úraz způsobí méně zkušený operatér, nebo vzniká při obtížných výkonech a je-li stěna ureteru již poškozena. Močovod může být ve svém průběhu poraněn i při otevřených výkonech v retroperitoneu u gynekologických výkonů a v břišní chirurgii. Z chirurgických výkonů je to nejčastěji při operacích onkochirurgických, kde bývají změněné anatomické poměry. V klinické praxi však většinu tvoří léze po výkonech gynekologických – otevřených i laparoskopických, nejčastěji při hysterektomiích a ovarektomiích.
Jednoportová laparoskopická radikální nefrektomie
Nádory ledvin mají z celého světa největší incidenci v ČR, v rámci ČR poté v Plzeňském kraji. Na Urologické klinice FN Plzeň řešíme chirurgicky kolem 200 případů ročně, z toho minimálně z poloviny je indikována radikální nefrektomie, u zbylé části záchovný resekční výkon. U nefrektomie je upřednostňován laparoskopický přístup. Pouze pokročilejší nálezy je nutné řešit otevřenou nefrektomií. Přestože je laparoskopie miniinvazivní výkon, je snaha invazivitu stále snižovat. Do klinické se dostává nyní jednoportový přístup. Vlastní výsledky: V období 8/2011 až 2/2013 jsme provedli 127 miniinvazivních nefrektomií, z toho 27 (21,3%) jednoportově. Na videu se snažíme prezentovat typický operační postup.