Course for Dental Medicine additional exercises

The material „Course for Dental Medicine-Additional Exercises“ has been designed to improve and deepen the dental students' medical vocabulary and grammar skills. Each text in the „Course for Dental Medicine“ has been assigned one chapter of exercises and grammar where students can practise their newly aquired medical vocabulary and grammar skills. The grammar spots have been chosen carefully and with regard to the special requirements of English for medical purposes.

Klíčová slova: dental, English, exercises

autor: Katja Kulhánková | pracoviště: Ústav jazyků | publikováno: 18.9.2019 | poslední úpravy: 18.9.2019
citace: Kulhánková Katja: Course for Dental Medicine additional exercises. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 18.9.2019, poslední aktualizace 18.9.2019 [cit. 2019-10-24] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=584>. ISSN 1804-4409.