Úvod do biostatistiky

Úvod do biostatistiky přináší základní informace o teorie pravděpodobnosti a matematické statistice. Teorie pravděpodobnosti i matematická statistika jsou založeny na známých matematických nástrojích – kalkulu, lineární algebře a teorii míry. Nepřinášejí (až na výjimky) nové matematické postupy, ale dávají známým postupům nový obsah.
Přirozeně je tedy věnována mnohem větší pozornost tomu, jak budou vstupní údaje i výsledky interpretovány, než vlastnímu výpočtu. Jedná se vlastně o porozumění číslům a vztahům mezi nimi. Jednou ze základních úloh teorie pravděpodobnosti je počítání s nepřesnými čísly. Špatnou interpretací (ať už nechtěnou nebo záměrnou) často dochází k posunutí smyslu nebo minimálně k závěrům, které budí úsměv.

pdf Úvod do biostatistiky Stáhnout - Úvod do biostatistikyOtevřít v novém okně - Úvod do biostatistiky 28.2.2017 921.02 KB uživatel na příslušné fakultě Creative Commons License

Klíčová slova: Biostatistika, teorie pravděpodobnosti

autor: Vladimír Rogalewicz | publikováno: 28.2.2017 | poslední úpravy: 28.2.2017
citace: Rogalewicz Vladimír: Úvod do biostatistiky. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 28.2.2017, poslední aktualizace 28.2.2017 [cit. 2017-09-22] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=566>. ISSN 1804-4409.