Edukácia pacienta s Diabetes mellitus

V prezentácií uvádzame základné informácie o ochorení, etiológii, klinickom obraze, diagnostike a terapii Diabetes mellitus. V druhej časti sa zaoberáme edukáciou pacienta s Dg. Diabetes mellitus, ktorý má schizofréniu. Edukácia pacienta obsahuje posúdenie, diagnostiku, stanovenie edukačných diagnóz, plánovanie, realizáciu a vyhodnotenie edukačného procesu. Pacienta počas prvej edukačnej jednotky edukujeme o ochorení, životospráve a inzulínoterapii. Na druhom edukačnom stretnutí edukantovi podávame informácie o inzulínoch a názorne ho učíme aplikácií inzulínu inzulínovým perom. V závere vyhodnocuje pomocou výstupného testu úspešnosť edukačného procesu.
Prezentácia je vhodná pre sestry ako výukový materiál, nakoľko je obohatená o reálnu kazuistiku a obsahuje edukačný proces realizovaný v praxi.

Klíčová slova: Diabetes mellitus

autor: Slávka Kleinová | publikováno: 2.7.2015 | poslední úpravy: 2.7.2015
citace: Kleinová Slávka: Edukácia pacienta s Diabetes mellitus. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 2.7.2015, poslední aktualizace 2.7.2015 [cit. 2018-12-12] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=560>. ISSN 1804-4409.