Kraniocerebrální poranění

Poranění hlavy a mozku provázejí lidstvo od počátku. Roční incidence se uvádí kolem 300 / 100.000 obyvatel. Přes různící se údaje incidence závažných traumat spíše nepatrně klesá. Tento trend nelze jistě přičítat zodpovědnějšímu chování populace. Snad tomu tak je pro obecně přijatá bezpečnostní opatření, jako jsou airbagy ve vozidlech, povinné použití bezpečnostních pásů v automobilech, nošení helmy na kole i při sjezdovém lyžování. Přesto nejčastější příčinou jsou autonehody (až 70 %), neubývají ani úrazy při pádech (asi 10 %), trauma mozku je také součástí závažných polytraumat. Často je bohužel příčinou úrazu vliv alkoholu a vzácněji i dalších drog. Až dvaapůlkrát častější jsou poranění mozku u mužů, snad kvůli rizikovějšímu vzorci chování.

pdf Kraniocerebrální poranění Stáhnout - Kraniocerebrální poraněníOtevřít v novém okně - Kraniocerebrální poranění 10.4.2015 1.99 MB uživatel vzdělávací sítě MEFANET Creative Commons License

Klíčová slova: poranění mozku, poranění lebky, kontuze mozku, subdurální hematom, epidurální hematom, frontobazální poranění, temporobazální poranění, fissura kalvy, impresivní zlomenina lebky

autor: David Bludovský, Luděk Navrátil | pracoviště: Neurochirurgické oddělení | publikováno: 10.4.2015 | poslední úpravy: 10.4.2015
citace: Bludovský David, Luděk Navrátil: Kraniocerebrální poranění. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 10.4.2015, poslední aktualizace 10.4.2015 [cit. 2018-05-20] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=531>. ISSN 1804-4409.