Sekundární tumory páteře

Text shrnuje poznatky o etiologii, základním rozdělení, epidemiologii, diagnostice a chirurgických léčebných metodách metastatického postižení páteře.Sekundárními tumory páteře rozumíme postižení obratle metastázami nádorů, jejichž původ je mimo samotnou tkáň páteře. Šíření nádoru do páteře je nejčastěji krevními cestami (hematogenní), ale může být i přímým prorůstáním z okolí (per continuitatem), například u nádorů plic.

pdf Sekundární tumory páteře Stáhnout - Sekundární tumory páteřeOtevřít v novém okně - Sekundární tumory páteře 10.4.2015 1.73 MB uživatel vzdělávací sítě MEFANET Creative Commons License

Klíčová slova: metastáza, páteř, sekundární tumor

autor: David Bludovský | pracoviště: Neurochirurgické oddělení | publikováno: 10.4.2015 | poslední úpravy: 10.4.2015
citace: Bludovský David: Sekundární tumory páteře. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 10.4.2015, poslední aktualizace 10.4.2015 [cit. 2017-09-20] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=530>. ISSN 1804-4409.