Operační techniky v neurochirurgii

Předkládaný studijní materiál představuje krátký souhrn základních operačních technik používaných v oboru neurochirurgie. Neurochirurgie je vysoce specializovaný obor. Překvapivě operační výkony jsou ale ve velmi širokém spektru. Od technik preparace v blízkosti funkčně důležitých struktur mozku a míchy, přes výkony na intrakraniálních a extrakraniálních cévách, míšních kořenech a periferních nervech až po rekonstrukce kalvy a kostní operace v oblasti páteře od kraniocervikálního přechodu po sacrum.

Klíčová slova: neurochirurgie, operace, mozek, mícha, nerv

autor: David Bludovský | pracoviště: Neurochirurgické oddělení | publikováno: 10.4.2015 | poslední úpravy: 10.4.2015
citace: Bludovský David: Operační techniky v neurochirurgii. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 10.4.2015, poslední aktualizace 10.4.2015 [cit. 2018-12-14] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=528>. ISSN 1804-4409.