Jedovatí bezobratlí v ČR

I v našem malém státě mírného pásma na nás ve stinných podrostech či na slunných stráních číhá jedovaté nebezpečí v podobě malých bezobratlých živočichů. Někteří mohou člověku způsobit jen neškodné otoky, vyrážky či dýchací obtíže, jiní jsou smrtelně jedovatí. Důležitou roli v účincích jejich jedů hraje i stav imunitního systému postiženého. V materiálu naleznete, kromě základních informací a obrázků, i zajímavosti o dalších reálných otravách na našem území způsobených zavlečenými či vlivem teplého klimatu rozšiřujícími se druhy. V závěru práce jsou shrnuta doporučení o první pomoci.

html Jedovatí bezobratlí v ČR Otevřít - Jedovatí bezobratlí v ČROtevřít v novém okně - Jedovatí bezobratlí v ČR 8.6.2015 25.59 MB uživatel vzdělávací sítě MEFANET Creative Commons License

Klíčová slova: bezobratlí, pavouci, hmyz, jed, otrava, toxikóza, alergie, žihadlo

autor: Alena Kučerová | publikováno: 8.4.2015 | poslední úpravy: 8.6.2015
citace: Kučerová Alena: Jedovatí bezobratlí v ČR. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 8.4.2015, poslední aktualizace 8.6.2015 [cit. 2017-11-22] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=521>. ISSN 1804-4409.