Tubulární procesy

V tubulech nefronů dochází k přesunu rozpuštěných látek z tubulární tekutiny do krve (tubulární resorpce) nebo opačným směrem, tj. z krve do tubulární tekutiny (tubulární sekrece). V obou případech musí přenášená látka překonat 2 bariéry: tubulární epitel a cévní endotel. V kůře, kde se nachází proximální a distální tubulus a korová část sběracího kanálku, tj. části nefronu, ve kterých dochází k nejmohutnější resorpci, jsou peritubulární kapiláry volně propustné pro vodu a rozpuštěné látky a složení intersticiální tekutiny a plazmy v peritubulárních kapilárách je téměř shodné: jedinou skutečnou překážku přenosu látek tak klade membrána buněk tubulárního epitelu.

pdf Tubulární procesy Stáhnout - Tubulární procesyOtevřít v novém okně - Tubulární procesy 4.3.2015 1.57 MB uživatel vzdělávací sítě MEFANET Creative Commons License

Klíčová slova: Tubulární procesy

autor: Jitka Kuncová | publikováno: 4.3.2015 | poslední úpravy: 4.3.2015
citace: Kuncová Jitka: Tubulární procesy. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 4.3.2015, poslední aktualizace 4.3.2015 [cit. 2017-11-21] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=490>. ISSN 1804-4409.