Detekce ionizujícího záření

Soubor komentovaných videosekvencí k praktiku Detekce ionizujícího záření seznamuje studenta se základní problematikou tohoto tématu a jeho významu v medicíně. Jsou zde komentovaným způsobem předvedeny postupy, jak provádět jednotlivé kroky tohoto praktika a vhodným způsobem jsou na praktických ukázkách vysvětleny fyzikální principy, které jsou s tématem spojeny. V první části je popsána funkce scintilačního detektoru, ve druhé je pak ukázáno měření přirozené radioaktivity, tzv. pozadí. Třetí část popisuje, jak lze podle spekter jednotlivé radioisotopy identifikovat. V závěru pak zjistíme, že námi obdržená ekvivalentní dávka záření v průběhu praktik je naprosto zanedbatelná.

Odkazy:
Odkaz   Datum Přístupnost [?] Klinicky citlivé [?] Licence
html Detekce ionizujícího záření Přejít - Detekce ionizujícího zářeníOtevřít v novém okně - Detekce ionizujícího záření 19.2.2015 uživatel vzdělávací sítě MEFANET Creative Commons License

Klíčová slova: Video, měření, praktika, fyzika, záření

autor: Lukáš Bolek, Zdeněk Kubeš, Jiří Dejmek, Pavlína Rottenbornová, Jiří Beneš, Matouš Bolek | pracoviště: Biofyzika | publikováno: 19.2.2015 | poslední úpravy: 19.2.2015
citace: Bolek Lukáš, Zdeněk Kubeš, Jiří Dejmek, Pavlína Rottenbornová, Jiří Beneš, Matouš Bolek: Detekce ionizujícího záření. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 19.2.2015, poslední aktualizace 19.2.2015 [cit. 2017-11-21] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=460>. ISSN 1804-4409.