Choroby gastrointestinálního traktu v graviditě

Téma gastrointestinálních chorob v graviditě zahrnuje široký okruh problémů – v graviditě se objevují onemocnění jater různé etiologie, závažnosti i prognózy, v úvahu přicházejí i onemocnění pankreatu, těhotenství u pacientek s ulcerózní kolitidou či Crohnovou chorobou, glutenovou enteropatií či cystickou fibrózou.
Náhlé příhody břišní mohou pochopitelně vzniknout i v graviditě a mít při pozdní diagnóze závažné následky.
Potíže bývají s výběrem léků v graviditě. Obavy mnohých lékařů před rizikem užívání léčiv v graviditě vede nezřídka k zbytečnému a škodlivému vysazení léků. Tím se však často zhorší prognóza základního onemocnění, i prognóza plodu.

Klíčová slova: gravidita, gastrointestinální choroby, gynekologie

autor: Jaroslava Karbanová | pracoviště: Gynekologicko porodnická klinika | publikováno: 14.1.2015 | poslední úpravy: 16.1.2015
citace: Karbanová Jaroslava: Choroby gastrointestinálního traktu v graviditě. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 14.1.2015, poslední aktualizace 16.1.2015 [cit. 2018-12-14] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=432>. ISSN 1804-4409.