Lidské helmintózy z masa a přenášené členovci

Tento materiál volně doplňuje dílo Medicínsky významní červi. Jsou v něm navíc probrány ty druhy parazitických červů, jimiž se člověk může nakazit alimentární cestou (nejčastěji z masa zvířecích mezihostitelů) a prostřednictvím členovců (hmyzu a korýšů). Některé choroby jsou celosvětově epidemiologicky velmi závažné (např. filariózy), jiné jsou u člověka vzácné. Lékaři by ale nikdy neměli na jejich možný výskyt zapomínat!

html Helmintózy Otevřít - HelmintózyOtevřít v novém okně - Helmintózy 22.5.2015 19.9 MB uživatel vzdělávací sítě MEFANET Creative Commons License

Klíčová slova: helmintóza, vektor, členovec, parazit, alimentární nákaza, maso

autor: Alena Kučerová | publikováno: 3.10.2014 | poslední úpravy: 22.5.2015
citace: Kučerová Alena: Lidské helmintózy z masa a přenášené členovci. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 3.10.2014, poslední aktualizace 22.5.2015 [cit. 2018-12-14] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=404>. ISSN 1804-4409.