Poranění parenchymových orgánů dutiny břišní

S rozvojem automobilové dopravy došlo i k rozvoji dopravní nehodovosti a tím i s nárůstem traumat spojených s autonehodou. Naštěstí v poslední době došlo i k výraznému zlepšení pasívní bezpečnosti pro osádku auta a tak nedochází k trvalému nárůstu nitrobřišních poranění, ale počty těchto poranění jsou vcelku stabilizované.
Břicho jako region je společně s hrudníkem a hlavou častým místem výskytu poranění v rámci polytraumatu, a méně často místem monotraumatu. Se zlepšením přednemocniční péče se nyní do nemocnice dostávají i úrazy, které by ještě před 15ti lety neměli šanci na zvládnutí zajištění na místě a transportu na Emergency Traumacentra.

Klíčová slova: poranění břicha, poranění sleziny, poranění jater a slinivky břišní

Creative Commons LicenseObsah článku podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko
autor: Tomáš Skalický | pracoviště: Chirurgická klinika | publikováno: 4.7.2014 | poslední úpravy: 4.7.2014
citace: Skalický Tomáš: Poranění parenchymových orgánů dutiny břišní. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 4.7.2014, poslední aktualizace 4.7.2014 [cit. 2017-07-27] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=360>. ISSN 1804-4409.