Medicínsky významní členovci

S různě závažnými lidskými chorobami způsobenými parazitickými členovci se člověk může setkat na celém světě. Často není nebezpečná samotná infestace, řada členovců přenáší další parazity (viry, bakterie, prvoky i červy) a až ti mohou způsobovat smrtelná onemocnění. Tento studijní materiál má za úkol seznámit studenty medicíny s nejčastějšími parazitózami způsobenými členovci, na které by neměli ve své praxi zapomínat. Obzvlášť v dnešní globalizované době s možnostmi cestování po celém světě, s nárůstem výskytu chorob imunitního systému či všeobecně se objevující rezistenci organismů vůči léčivům. Materiál je doplněn obrázky a videosekvencemi vybraných parazitů.

html Členovci Otevřít - ČlenovciOtevřít v novém okně - Členovci 21.5.2015 54.42 MB uživatel vzdělávací sítě MEFANET Creative Commons License

Klíčová slova: ektoparazit, krevsající členovci, vektor, dermatitida

autor: Alena Kučerová, Josef Reischig | pracoviště: Ústav biologie | publikováno: 27.2.2014 | poslední úpravy: 21.5.2015
citace: Kučerová Alena, Josef Reischig: Medicínsky významní členovci. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 27.2.2014, poslední aktualizace 21.5.2015 [cit. 2019-08-22] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=311>. ISSN 1804-4409.