Pacienti s antikoagulační a antiagregační léčbou v ordinaci stomatologa

Předkládané sdělení shrnuje problematiku stomatologické léčby pacientů užívajících léky ovlivňující hemostázu – tzv. antitrombotika, která je možno rozdělit do dvou skupin – antikoagulancia a antiagregancia. Tato léčiva jsou užívána k léčbě pacientů trpících kardiovaskulárním onemocněním (KVO) v širším slova smyslu, jednak kurativně, jednak preventivně k zabránění komplikací plynoucích ze základního onemocnění. V případě invazivních stomatochirurgických zákroků u takových pacientů v určitých případech hrozí nebezpečí excesivního krvácení. Pacientů KVO stále přibývá a proto i stomatolog bude stále častěji řešit problematiku ošetřování takových pacientů. Tato přednáška proto nabízí přehled v současnosti používaných antitrombotik, jejich vlastností a dále i přípravků užívaných k zástavě krvácení.

Klíčová slova: antikoagulační léčba, antiagregační léčbou

autor: Petr Pošta, Lukáš Hauer, Daniel Hrušák, Lubor Hostička, Pavel Andrle, Jan Jambura | publikováno: 11.2.2014 | poslední úpravy: 18.4.2014
citace: Pošta Petr, Lukáš Hauer, Daniel Hrušák, Lubor Hostička, Pavel Andrle, Jan Jambura: Pacienti s antikoagulační a antiagregační léčbou v ordinaci stomatologa. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 11.2.2014, poslední aktualizace 18.4.2014 [cit. 2019-06-25] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=292>. ISSN 1804-4409.