Monitorace v anestezii a intenzivní péči

Sledování základních vitálních i ostatních funkcí v průběhu anestezie, monitorované péče či na jednotkách intenzivní péče je základním předpokladem kvalitního a bezpečného vedení terapie. Požadavky na množství a frekvenci sledovaných parametrů se samozřejmě mohou významně odlišovat v různých situacích. Spektrum monitorovaných veličin a způsob provedení by vždy měl vhodně doplňovat základní klinické sledování tak, aby nemocný nebyl zatížen zbytečným rizikem plynoucím z nadměrné monitorace (nepřiměřeně vysoká invazivita) ale zároveň nehrozilo riziko přehlédnutí důležitých výkyvů monitorovaných parametrů. V následující kapitole se budeme věnovat problematice základní a rozšířené monitorace anestezovaných a kritických nemocných.

Klíčová slova: monitorace, kardiovaskulární systém, respirirační systém, hloubka anestezie

autor: Jan Beneš | pracoviště: Anesteziologicko-resuscitační klinika | publikováno: 16.1.2014 | poslední úpravy: 28.1.2014
citace: Beneš Jan: Monitorace v anestezii a intenzivní péči. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 16.1.2014, poslední aktualizace 28.1.2014 [cit. 2018-12-12] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=285>. ISSN 1804-4409.

Komentáře a diskuse

Vložit nový příspěvek: