Operace jater, žlučových cest a žlučníku

Játra se nejčastěji operují pro zhoubné nádory. Jedná se o nádory primární, tedy o hepatocelulární karcinom a cholangiocelulární karcinom a o nádory sekundární, metastázy nádorů z jiných lokalizací. Sekundární nádory, tedy metastázy kolorektálního karcinomu, karcinomu prsu, neuroendokrinních nádorů jsou u nás nejčastější příčinou jaterních operací. Další, i když méně častou, příčinou operace jater jsou benigní nádory jater a to hlavně hepatocelulární adenom a jaterní cystadenom, které mohou být prekancerózou. Ostatní nezhoubné nádory jako hemagiom či fokální nodulární hyperplazie-FNH jsou důvodem k operaci méně často a to jen v případě, že nemocného výrazně obtěžují tlakovými bolestmi, či způsobují jiné citelně vnímané obtíže.

pdf Operace jater, žlučových cest a žlučníku Stáhnout - Operace jater, žlučových cest a žlučníkuOtevřít v novém okně - Operace jater, žlučových cest a žlučníku 7.1.2014 941.07 KB uživatel vzdělávací sítě MEFANET Creative Commons License

Klíčová slova: jatra, žlučník, žlučové cesty

autor: Tomáš Skalický | pracoviště: Chirurgická klinika | publikováno: 7.1.2014 | poslední úpravy: 28.1.2014
citace: Skalický Tomáš: Operace jater, žlučových cest a žlučníku. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 7.1.2014, poslední aktualizace 28.1.2014 [cit. 2018-12-12] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=283>. ISSN 1804-4409.

Komentáře a diskuse

Vložit nový příspěvek: