Nitrolební hypertenze

Klinické projevy nitrolební hypertenze i hypotenze jsou velmi podobné – bolesti hlavy, nauzea, zvracení, následně útlum vědomí až kóma. Těžká nitrolební hypertenze i hypotenze mohou končit letálně. V počátečních stádiích lze zjistit, že pacienti s nitrolební hypotenzí mají výraznější potíže vstoje a menší vleže. U nitrolební hypertenze mají pacienti naopak výraznější potíže vleže, kdy je ICP vyšší. U rozvinuté nitrolební hypertenze se objevuje tzv. Cushingův reflex, tj. arteriální hypertenze, bradykardie a poruchy dýchání. Dlouhodobější syndrom nitrolební hypertenze (desítky hodin) se projeví městnáním na očním pozadí – prominencí papily zrakového nervu.

pdf Nitrolební hypertenze Stáhnout - Nitrolební hypertenzeOtevřít v novém okně - Nitrolební hypertenze 19.4.2013 972.77 KB uživatel vzdělávací sítě MEFANET

Klíčová slova: Cushingův reflex, Monroova-Kellieho hypotéza

autor: Luděk Navrátil | publikováno: 17.4.2013 | poslední úpravy: 19.4.2013
citace: Navrátil Luděk: Nitrolební hypertenze. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 17.4.2013, poslední aktualizace 19.4.2013 [cit. 2018-12-11] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=243>. ISSN 1804-4409.