Rychlé vyhledávání

Dermatologie

Videoprezentace: léčebné postupy v dermatologii

Autor: Jan Říčař

anotační obrázek

Videoprezentace ukazuje základní dermatologické léčebné postupy.


                                                                         

Kožní eflorescence, klinické dermatologické vyšetření

Autor: Karel Pizinger

anotační obrázek

Materiál je určen po studenty lékařské fakulty. Studenti se seznámí se základní dermatologickou terminologií a postupy při klinickém dermatologickém vyšetření. Tyto informace jsou podstatné pro stanovení diagnózy a rozhodují o dalším vyšetřovacím a léčebném postupu.                               

Diagnostické postupy v dermatologii: dermatopatologie, dermatoskopie

Autor: Karel Pizinger, Tomáš Fikrle

anotační obrázek

Histopatologické vyšetření kožních biopsií je nejdůležitějším vyšetřením klinicky ne zcela jasných zánětlivých dermatóz a prakticky všech neoplastických projevů. Dermatoskopické vyšetření má podobný význam v denní ambulantní praxi. Student se seznámí se základními pojmy a používáním těchto metod.

Farmakoterapie v dermatologii

Autor: Karel Pizinger

anotační obrázek

Léčba dermatologickými externy (zevní, lokální) je stále nejvíce používaným způsobem terapie zvláště u běžných dermatóz jakými jsou ekzém, psoriáza, akné aj. Místní léčba vyžaduje znalosti farmakodynamiky aplikovaného léčiva, mechanizmu jeho vstřebávání, lékových interakcí, aplikačních forem a regionálních odlišností kůže. Formu a koncentraci zevního léku vybíráme podle charakteru onemocnění, jeho klinického stadia, věku pacienta, aktuálního stavu kůže a rozsahu postižení.

Fyzikální léčba v dermatologii

Autor: Tomáš Fikrle

anotační obrázek

Student se seznámí se základními pricipy fyzikální terapie v dermatologii (fototerapie, kryoterapie, elektroterapie, lasery, fotodynamická terapie, dermatochirurgie, korektivní dermatologie).                     

                                      

E k z é m y

Autor: Petra Brodská

anotační obrázek

Ekzém je nejčastější kožní chorobou. Student se seznámí se základními pojmy, rozdělím ekzému, etiopatogenezou, klinickými nálezy, diagnostikou a léčbou. Součástí bude i informace o kožním chorobách z povolání. Práce bude doplněna obrazovou dokumentací.

                                                                 

Diferenciální diagnostika kožních nádorů

Autor: Karel Pizinger

anotační obrázek

Práce by měla sloužit posluchačům lékařské fakulty k základní orientaci v dermatoonkologii v tom smyslu, aby při vyšetření nemocného poznali neoplastický proces nebo na něj alespoň mysleli. Jako lékaři, kteří nejsou specialisty v dané problematice by měli iniciovat další diagnostický a léčebný postup. Tímto způsobem se dá přispět k včasnému zjištění nemoci a ovlivnit ve většině případů prognózu nemoci.

Pohlavně přenosné nemoci

Autor: Jan Říčař

anotační obrázek

Student se seznámí s nejčastějšími pohlavně přenosnými infekcemi, jejich diagnostikou, klinickými nálezy, terapií a administrativními povinnosti souvisejícími s jejich dispenzarizací.    

                                                   

Nejčastější kožní onemocnění na genitálu

Autor: Jan Říčař

anotační obrázek

Publikace je určena studentům lékařské fakulty k základní orientaci v této problematice, aby při vyšetření nemocného byli schopni diagnostikovat nejčastější kožní onemocnění na genitálu a zahájit správný diagnostický a léčebný postup.  

                 

Kožní nemoci v dětském věku

Autor: Tomáš Fikrle

anotační obrázek

Podobně jako v jiných oborech platí v dermatologii fakt, že dítě není jen „malý dospělý“ pacient. Dětská kůže má specifika z pohledu anatomie, fyziologie, odezvy na podávaná léčiva. Některé kožní nemoci jsou pro dětský věk typické, jiné se naopak v tomto období života prakticky nevyskytují.