Chirurgie, traumatologie, ortopedie
Interní péče o pacienta při kardiochirurgické operaci
Perioperační péče v kardiochirurgii je velmi důležitou součástí oboru, která zajišťuje přípravu, průběh výkonu a doléčení pacientů po výkonu a předchází nebo řeší nastálé komplikace. Tato prezentace uvádí komplexní přehled problematiky včetně využití mezioborové spolupráce.
NPB náhlé příhody břišní
Náhlé příhody břišní, ve shodě s výstižným českým názvem,i dnes znamenají ohrožení života pro nemocné. Jejich správná a časná diagnostika a správně indikovaná léčba jsou základním předpokladem pro rychlý návrat pacienta do normálního života a pro minimalizaci vážných zdravotních komplikací, včetně smrti. Jejich znalost je nezbytná pro lékaře všech odvětví.
Poranění parenchymových orgánů dutiny břišní
S rozvojem automobilové dopravy došlo i k rozvoji dopravní nehodovosti a tím i s nárůstem traumat spojených s autonehodou. Naštěstí v poslední době došlo i k výraznému zlepšení pasívní bezpečnosti pro osádku auta a tak nedochází k trvalému nárůstu nitrobřišních poranění, ale počty těchto poranění jsou vcelku stabilizované.
Břicho jako region je společně s hrudníkem a hlavou častým místem výskytu poranění v rámci polytraumatu, a méně často místem monotraumatu. Se zlepšením přednemocniční péče se nyní do nemocnice dostávají i úrazy, které by ještě před 15ti lety neměli šanci na zvládnutí zajištění na místě a transportu na Emergency Traumacentra.
Multimodální léčba jaterních metastáz kolorektálního karcinomu
Jaterních metastáz se bohužel dočká polovina nemocných, kteří kolorektálním karcinomem onemocní. I přesto že, se jedná o pokročilý stupeň nádoru, u řady nemocných dosáhneme léčbou uzdravení. Pokud však chceme nemocné léčit se záměrem kurativním nelze vynechat léčbu chirurgickou. Bez této léčby nikdy uzdravení nemocných nedosáhneme.
Insuficience mitrální chlopně
Mitrální chlopeň je unikátní dvojcípá srdeční struktura, která ovlivňuje funkci celého srdce. Je uložená mezi levou síní a levou komorou srdeční, kdy přední cíp je zpravidla větší, než cíp zadní.Název dostala podle tvaru kněžské mitry.V diastole se otevírá, v systole se uzavírá a její neúplný uzávěr vede ke zpětnému toku krve.
Operace jater, žlučových cest a žlučníku
Játra se nejčastěji operují pro zhoubné nádory. Jedná se o nádory primární, tedy o hepatocelulární karcinom a cholangiocelulární karcinom a o nádory sekundární, metastázy nádorů z jiných lokalizací. Sekundární nádory, tedy metastázy kolorektálního karcinomu, karcinomu prsu, neuroendokrinních nádorů jsou u nás nejčastější příčinou jaterních operací. Další, i když méně častou, příčinou operace jater jsou benigní nádory jater a to hlavně hepatocelulární adenom a jaterní cystadenom, které mohou být prekancerózou. Ostatní nezhoubné nádory jako hemagiom či fokální nodulární hyperplazie-FNH jsou důvodem k operaci méně často a to jen v případě, že nemocného výrazně obtěžují tlakovými bolestmi, či způsobují jiné citelně vnímané obtíže.
Výduť břišní aorty
Prezentace současných znalostí etiopatogeneze výdutě břišní aorty.
Karcinom prsu
Karcinom prsu z hlediska etiopatogeneze, diagnostiky a léčby.
Echokardiografie v kardiochirurgii
Ultrazvukový signál vzniká v piezoelektrickém krystalu, krystalech, přeměnou elektrických impulzů na mechanické vlnění v pásmu 2 - 10MHz. Sonda slouží jako vysíláč a současně přijímač ultrazvukových signálů. Umožňuje měření vzdáleností, ploch, objemů, rychlostí a určení směrů proudění krve za pomoci a kombinace celé řady echokardiografických metod.
Hepatocelulární karcinom jater-multimodální léčba
Geografické rozložení výskytu hepatocelulárního karcinomu HCC je rozdílné. Zatímco v Evropě,Austrálii a Severní Americe je jeho výskyt poměrně nízký 1-3/100,000 obyvatel na rok, jsou oblasti jihovýchodní Asie a subsaharská Afrika, kde se jeho výskyt pohybuje až 150/100.000 obyvatel na rok. Jeho výskyt je spojen s výskytem viru hepatitídy B HBV a hepatitídy C-HCV v těchto oblastech a jeho objevení se opožduje cca o 30-60 po onemocnění chronickou hepatitidou B a cca 20-30 let po chronické hepatitídě C.