Neurologie
Psychogenní poruchy a neurolog
Prezentace prakticky probírá neorganické poruchy hybnosti, citlivosti a smyslů, řeči a funkční záchvaty. Zabývá se jejich klasifikací, diagnostikou a diferenciální diagnostikou včetně speciálních testů. Popisuje možnosti léčby včetně speciální elektroterapie faradickým proudem (GEFy). Obsahuje bohatou obrazovou dokumentaci včetně videosekvencí jednotlivých klinických jednotek.
Objektivní neurologické vyšetření pacienta při vědomí
Objektivním neurologické vyšetření začíná již prvním kontaktem s pacientem, kdy sledujeme celkový vzhled nemocného, jeho řeč, spolupráci při vyšetření, psychický stav, náladu, motorickou aktivitu, mentální funkce – kognitivní (orientaci, myšlení, pozornost, úsudek, paměť, náhled na nemoc), vnímání (halucinace), efektivitu (deprese, euforie), intelekt, jednání.
Syndrom nitrolební hypertenze
Syndrom nitrolební hypertenze vzniká při procesech, které zvětšují nitrolební obsah a tlak a souborně se nazývají expanzivní procesy nitrolební. Při dekompenzaci intrakraniální hypertenze dochází k posunu a herniacím mozkové tkáně, které mohou mít velmi závažné až fatální následky.
Poruchy vědomí
Poruchy vědomí se klasifikují na kvantitativní a kvalitativní. Kvantitativní poruchy vědomí představují snížení bdělého stavu různého stupně, od lehkého psychomotorického útlumu a ospalosti až po hluboké bezvědomí. Nejlépe se charakterizují konkrétním popisem funkčního stavu a ke kvantifikaci se nejčastěji používá Glasgowská stupnice. Kvalitativní poruchy vědomí postihují obsah vědomí, zejména kognitivní a afektivní funkce. Projevují se poruchou orientace, myšlení a jednání a stavem zmatenosti. Tyto stavy se označují jako delirium.