Ing. Jan Nevoral
Buněčná biologie
Nové pohledy v buněčné biologii. Podklad shrnuje nové trendy v buněčné biologii, jako jsou epigenetické změny, biogeneze mitochondrií a post-translační modifikace proteinů odpovědných za buněčný cyklus. Součástí jsou příklady z medicíny, kde dochází k selhávání některých buněčných mechanizmů.
Základy morfologie gamet a embryí pro účely asistované reprodukce
Pro úspěch asistované reprodukce je nezbytné, aby: oocyty určené pro oplodnění in vitro měly dostatečný obal expandovaných kumulárních buněk, zdravou ooplazmu a přítomné pólové tělísko. Pro výběr spermie je často uplatňován postup mikroskopické selekce, kterou se lze vyhnout anomálním tvarům hlavičky a bičíku. Po oplození je mnohdy používán tzv. time-lapse systém a analýza morfologie embrya během jeho dělení. Morfologie gamet a embryí nás tak provází celým procesem asistované reprodukce – jak ale jednotlivé anomálie rozeznat?
Embryologie I - progeneze, časný embryonální vývoj a implantace
Přednáška zahrnuje přehled gametogeneze (progeneze), proces oplození a časný pre-implantační embryonální vývoj. Součástí jsou rovněž poznámky k procesu implantace embrya a komunikaci embrya s endometriem dělohy.
Mitochondrie v reprodukci
Materiál přináší shrnutí specifické úlohy mitochondrií matky a otce v reprodukčním procesu. Součástí přednášky jsou příklady mitochondriálně determinovaných chorob a možnosti řešení v postupech asistované reprodukce.
Neplodnost a asistovaná reprodukce
Přednáška je zaměřena na postupy léčby neplodnosti a navazuje na příčiny zmíněné v přednášce „Embryologie I“. Přednáška tak přináší základní přehled technik asistované reprodukce, poznámky k pokročilým technikám asistované reprodukce a zmínku o embryonálních kmenových buňkách.