Mgr. Veronika Novotná
Kuchyňský experiment aneb extrakce DNA doma
Extrakce DNA může znít jako složitý úkol, pro jehož provedení je nutná moderní laboratoř. Ve skutečnosti se ale jedná o jednoduchý proces, který zahrnuje několik obecných kroků a stačí nám k tomu vybavení z kuchyně a běžně dostupné chemikálie. V tomto experimentu je popsána extrakce DNA z fazolí. S podobným postupem ale lze ektrakci DNA provést z jakéhokoli biologického materiálu.
Lymeská borelióza
Tento materiál seznamuje studenty s onemocněním Lymeská borelióza, které v České republice postihne ročně zhruba 4 000 lidí. Lymeská borelióza je onemocnění způsobené bakteriemi druhu borrelia burgdorferi. Ačkoliv je vypracována celá řada doporučených diagnostických schémat, je bohužel v řadě případů diagnostika tohoto onemocnění velmi problematická. Prezentace slouží jako podpůrný materiál zejména k volitelnému předmětu Nemoci přenášené klíšťaty.
Nástrahy v boji s Malárií na počátku 21. století
Tato prezentace by Vás měla seznámit s parazitem způsobujícím malárii, jeho složitým životním cyklem a důsledky malárie na zdraví lidí žijících v endemických oblastech světa. Také nabízí průřez jednotlivými strategiemi v boji s malárií, jejich historií i současností. Dostanete možnost si sami udělat obrázek o tom, proč na nemoc, která lidstvo sužuje už po tisíce let a jejíž příčina je známá přes 100 let, umírá každých 60 sekund někde na světě člověk.
Drosophila melanogaster
Tento studijní materiál představuje hmyz, který posunul lidstvo o značný kus dopředu. Jedná se o octomilku obecnou (drosophila melanogaster). V multimediální prezentaci je představen životní cyklus octomilky obecné, určení pohlaví, využití octomilky ve vědě a lékařství. Součástí je i jednoduchý test.
Meióza (biologické praktikum)
Tento materiál je určen studentům 1. ročníku všeobecného i zubního lékařství. Slouží jako doplňující materiál k praktickým cvičením z Obecné biologie na téma buněčné dělení – meióza. Obsahuje fotografie s popisem procesů, které se odehrávají v jednotlivých fázích meiózy a usnadňuje tak vyhledávání a určování fází na preparátech ve studentských světelných mikroskopech.
Vazba genů
Materiál je určen především studentům prvních ročníků všeobecného lékařství a studentům zubního lékařství, kteří se připravují na zkoušku z biologie a genetiky. Obsahuje osm řešených příkladů na téma genová vazba, tříbodový test a konstrukce genetické mapy. Řešení úloh je rozděleno do několika logicky po sobě následujících kroků a je doplněno tabulkami, vzorci a nákresy genetických map.
Role původců nemocí v objevu struktury DNA
Materiál pojednává o historii výzkumu vedoucího k objevu struktury DNA. Víte, jakou roli v ní hrál bakteriofág? Práce je určena hlavně pro studenty I. ročníku všeobecného i zubního lékařství, ale také všem dalším zájemcům o biologii. Materiál obsahuje kapitoly, které se zabývají objevem bakterií, virů a DNA.
Elektroforetické metody
Studijní materiál je určen studentům lékařských a biomedicínských oborů. Shrnuje základní metody a principy elektroforetického dělení látek. Stručně popisuje výhody a nevýhody jednotlivých metod a jejich využití. Obsahuje také konkrétní příklad využití agarózové elektroforézy k separaci fragmentů DNA.
Genetická vazba a základy LOD analýzy
Materiál s názvem Genetická vazba a základy LOD analýzy je určen širokému spektru vysokoškolských studentů, především studentům prvních ročníků všeobecného lékařství, studentům zubního lékařství případně studentům oborů s přírodovědným či biologickým zaměřením. Stejně tak ale poslouží všem, kteří se zajímají o genetiku a chtějí si rozšířit své znalosti. Materiál se zabývá problematikou odhalení genové vazby a použitím LOD skór testu.
Klíšťová encefalitida: Otázky a odpovědi
Soubor obsahuje ve formě otázek a odpovědí doplňující informace k dokumentu s názvem Klíšťová encefalitida. Obsahuje obrázky a přehledné grafy, např. srovnání incidence klíšťové encefalitidy v České republice se sousedním Rakouskem, v závěru naleznete test s možností volby odpovědí a samozřejmě i správné odpovědi. Materiál je určen především studentům všeobecného lékařství stejně tak ale i všem zájemcům o biologii.