Spiroergometrie u zdravých a nemocných osob

Spiroergometrie je zátěžový test se současným měřením ventilace, spotřeby kyslíku a výdeje oxidu uhličitého. Lze ji provádět na bicyklovém ergometru nebo na běhátku. Popsány výhody i nevýhody obou metod, rovněž tak vyjádření výkonu, indikace a kontraindikace. Objasněny základní ukazatelé, získané při zátěžovém testu: maximální tepová frekvence (TFmax), W170 , utilizace kyslíku, maximální spotřeba kyslíku a hodnoty přepočtené na kg hmotnosti a na 1 tep. Seznámení s korekčními faktory BTPS a STPD. Uvedeny typy reakcí krevního tlaku na zátěž. U zmíněných ukazatelů zdůrazněn rozdíl mezi trénovanými a netrénovanými sportovci a nemocnými osobami. Uvedeno rozdělení nemocných do skupin NYHA podle hodnot MET. Demonstrováno moderní vybavení laboratoře funkční diagnostiky. Objasněno stanovení anaerobního (stresového) prahu invazivně a neinvazivně. Popsáno vyhodnocení zátěžového testu a určení vhodné pohybové aktivity se zvláštním zřetelem k ischemické chorobě srdeční.

pdf Spiroergometrie Stáhnout - SpiroergometrieOtevřít v novém okně - Spiroergometrie 16.11.2012 39.61 MB uživatel vzdělávací sítě MEFANET Creative Commons License
html Spiroergometrie Otevřít - SpiroergometrieOtevřít v novém okně - Spiroergometrie 2.10.2013 28.37 MB uživatel vzdělávací sítě MEFANET Creative Commons License

Klíčová slova: Spiroergometrie, zátěžový test

4-D hodnocení:

Skripta a návody
Edukační weby a atlasy
Digitální video
Prezentace a animace
Obrazový materiál – kasuistiky
E-learningové kurzy (LMS)
result
Probíhá recenzní řízení

Základní úroveň
Pokročilá úroveň
Specializační úroveň
Komplexní úroveň

Student – student bakalářského nebo magisterského stupně
Absolvent – absolvent bakalářského nebo magisterského stupně

Ohodnoťte
jako první tento článek!
hodnotit

autor: Václav Zeman | publikováno: 29.9.2010 | poslední úpravy: 22.5.2015
citace: Zeman Václav: Spiroergometrie u zdravých a nemocných osob. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 29.9.2010, poslední aktualizace 22.5.2015 [cit. 2018-12-14] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=65>. ISSN 1804-4409.