Základy morfologie gamet a embryí pro účely asistované reprodukce

Pro úspěch asistované reprodukce je nezbytné, aby: oocyty určené pro oplodnění in vitro měly dostatečný obal expandovaných kumulárních buněk, zdravou ooplazmu a přítomné pólové tělísko. Pro výběr spermie je často uplatňován postup mikroskopické selekce, kterou se lze vyhnout anomálním tvarům hlavičky a bičíku. Po oplození je mnohdy používán tzv. time-lapse systém a analýza morfologie embrya během jeho dělení. Morfologie gamet a embryí nás tak provází celým procesem asistované reprodukce – jak ale jednotlivé anomálie rozeznat?

Klíčová slova: morfologie gamet, morfologie embryí

autor: Jan Nevoral, Lukáš Gold | publikováno: 3.1.2019 | poslední úpravy: 16.1.2019
citace: Nevoral Jan, Lukáš Gold: Základy morfologie gamet a embryí pro účely asistované reprodukce. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 3.1.2019, poslední aktualizace 16.1.2019 [cit. 2019-10-24] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=576>. ISSN 1804-4409.