Projevy adaptace na opakovanou tělesnou zátěž u sportovců

Přednáška z oboru Tělovýchovné lékařství pro 4. ročník všeobecného směru LF UK v Plzni.
Adaptace se týká především kardiovaskulárního systému a projevuje se v následujících ukazatelích:
Známky hypertrofie levé komory srdeční na EKG křivce, které je nutno odlišit od hypertrofické kardiomyopatie pomocí echokardiografie. Dále se objevuje prodloužení PQ intervalu, RBBB inkompletní, vysoké T z levého prekordia. Mohou být SVES a KES v klidu, které mizí při zatížení nebo při atropinovém testu. Dále je objasněn diving reflex, myogenní erytrocytóza a leukocytóza a vliv pohybové aktivity na funkci ledvin.

Klíčová slova: fyzická zátěž, adaptace

autor: Václav Zeman | publikováno: 8.4.2015 | poslední úpravy: 22.5.2015
citace: Zeman Václav: Projevy adaptace na opakovanou tělesnou zátěž u sportovců. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 8.4.2015, poslední aktualizace 22.5.2015 [cit. 2018-12-10] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=523>. ISSN 1804-4409.