Farmakoterapie obezity

Obezita představuje celosvětově závažný zdravotní problém. Světovou zdravotnickou organizací (WHO) byla prohlášena epidemií 21. století. Počet obézních lidí neustále stoupá. Základem terapie obezity je omezení příjmu kalorií a zvýšení energetického výdeje. Farmakoterapie je vhodná pro obézní pacienty s přidruženými chorobami, kterým se nepodařilo dosáhnout poklesu tělesné hmotnosti režimovými opatřeními. Používají se především látky s anorektickými účinky a látky snižující vstřebávání tuků z potravy.

Studijní materiál popisuje definici obezity a nadváhy a jejich rozšíření ve světě, dále se věnuje regulaci příjmu potravy a výdeje energie, historii farmakoterapie obezity, látkám, které se používají v současnosti u nás i v zahraničí, nově registrovaným látkám, a zabývá se i výhledem do budoucna.

pdf Farmakoterapie obezity Stáhnout - Farmakoterapie obezityOtevřít v novém okně - Farmakoterapie obezity 7.4.2015 705.6 KB uživatel vzdělávací sítě MEFANET Creative Commons License

Klíčová slova: obezita, antiobezitika, anorektika, leptin

autor: Monika Bludovská | publikováno: 7.4.2015 | poslední úpravy: 7.4.2015
citace: Bludovská Monika: Farmakoterapie obezity. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 7.4.2015, poslední aktualizace 7.4.2015 [cit. 2018-05-20] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=519>. ISSN 1804-4409.