Lokální použití léčivých rostlin a rostlinných přípravků při onemocněních dutiny ústní a hltanu má v Evropě dlouhou tradici. Nejčastěji jde o roztoky určené k výplachům či ke kloktání, k masážím dásní nebo k přímé aplikaci na postižená místa (afty, eroze). Text se zabývá nejčastěji používanými rostlinami a rostlinnými přípravky a jejich indikací, popisuje nejdůležitější obsahové látky s protizánětlivým účinkem a uvádí některé příklady HVLP přípravků a magistraliter receptury.

Klíčová slova: fytoterapie, dutina ústní, adstringencia, třísloviny, silice, flavonoidy

autor: Monika Bludovská | publikováno: 7.4.2015 | poslední úpravy: 7.4.2015
citace: Bludovská Monika: Léčivé rostliny a rostlinné léčivé přípravky používané při onemocnění dutiny ústní. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 7.4.2015, poslední aktualizace 7.4.2015 [cit. 2018-12-14] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=517>. ISSN 1804-4409.