Absolutní plicní objemy a kapacity

Jako absolutní plicní objemy a kapacity jsou označovány reziduální objem (RV, residual volume), funkční reziduální kapacita (FRC, functional residual capacity) a celková plicní kapacita (TLC, total lung capacity). Jedná se o objemy vzduchu, který je za daných situací přítomen v plicích, nikoliv objemy nadechnutého či vydechnutého vzduchu jako v případě jiných spirometrických parametrů.

Klíčová slova: Respirační systém

autor: Jiří Mudra | publikováno: 4.3.2015 | poslední úpravy: 18.3.2015
citace: Mudra Jiří: Absolutní plicní objemy a kapacity. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 4.3.2015, poslední aktualizace 18.3.2015 [cit. 2018-12-11] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=489>. ISSN 1804-4409.