Somatizace a somatoformní poruchy

V prezentaci je podána základní informace o důležitém medicínském jevu SOMATIZACI. Jedná se o tělesnou reprezentaci primárně psychických nebo psychosociálních problémů, obtíží či patologií. Jsou představeny hlavní teoretické koncepty somatizace. Jelikož v diskurzu o problematice somatizací probíhá nejednotnost, tak se autor v prezentaci pokouší seznámit s hlavními synonymy a současně rozdíly mezi jednotlivými pojmy, což může pomoci předejít nedorozuměním v dalším studiu dané problematiky. V prezentaci je podrobněji pojednána problematika SOMATOFORMNÍCH PORUCH, které jsou takto definovány v 10. revizi Mezinárodní klasifikace nemocí pod kódovým označením F 45. Kromě epidemiologie a podrobného vykreslení klinického obrazu somatoformních poruch jsou v prezentaci rovněž zpracovány informace o hlavních léčebných strategiích somatoformních poruch.

Klíčová slova: somatizace, somatoformní poruchy

autor: Jiří Podlipný | pracoviště: Psychiatrická klinika | publikováno: 3.2.2015 | poslední úpravy: 3.2.2015
citace: Podlipný Jiří: Somatizace a somatoformní poruchy. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 3.2.2015, poslední aktualizace 3.2.2015 [cit. 2018-12-14] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=445>. ISSN 1804-4409.